Získat aplikaci Adobe Flash Player

 

Muzeum průmyslových železnic se připojuje k muzejní noci

www.mpz.cz

Zahájení sezóny v Muzeu průmyslových železnic a jízdy historických valků na Regionální úzkorozchodné železnici Zbýšov - Babice u Rosic:

Jízdy historických vlaků s parními a motorovými lokomotivami pro veřejnost, vlaky odkáždí vždy ze stanice Zbýšov, areál bývalého dolu Jindřich II. Odjezdy každou celou hodinu od 10 do 18 hodin, v případě zájmu i častěji. Od 18 do 24 hodin se koná Zbýšovská muzejní noc - odjezdy vlaků opět každou celou hodinu, případně dle potřeby.

Původní vlečka na přepravu uhlí byla postavena roku 1862 z nádraží státní dráhy v Zastávce u Brna přes Babice u Rosic k dolům ve Zbýšově. Po ukončení těžby roku 1992 ji roku 2005 převzalo Muzeum průmyslových železnic pro prezentační jízdy svých vozidel. Dnes zde najdeme parní lokomotivy z let 1913 - 1951, motorové z let 1940 - 1981 a dokonce i více než stoletou elektrickou lokomotivu Siemens z roku 1908. Vozidla mají rozchod 600 mm, na který je celá normálněrozchodná (1435mm) trať přestavována, což je postup v ČR unikátní. Taková jsou i vozidla, vzhledem mnohdy připomínající model či hračku. Přesto jde o desítky let staré stroje, sloužící v těžkých provozech dolů, cihelen a hutí. Zvláštní poezie těchto malých vláčků tak zůstala veřejnosti skryta. Zavzpomínejte si na století páry. Parní vlaky jsou vedeny parní lokomotivou typu BS 80 vyrobenou v ČKD Praha roku 1951.

Jak se k nám dostanete

  • Vlakem : do stanice Zastávka u Brna (trať ČD č. 240, IDS JMK S4) a poté autobusem do zastávky ,,Zbýšov, Sička“ (cca 5 min.)
  • Autobusem linky IDS JMK č. 153, 421 zastávka Zbýšov, Sička
  • Autem z dálnice D1 sjet na Exitu 182 směr Rosice po silnici č. 23 do Zastávky u Brna, tam odbočit vlevo po silnici č. 395 přes Babice u Rosic směr Zbýšov,část Sička
  • Na kole po cyklotrase č.5173

PLAKÁT KE STAŽENÍ (.pdf)

LETÁČEK KE STAŽENÍ (.pdf)